2014 Science Media Finalists Announced!

CongratsFbook

Congratulations to our 2014 Science Media Awards finalists in the program and content categories! View the official PressRelease and check out our incredible lineup of science films up for awards this year:

CONTENT CATEGORY FINALISTS:
Best Earth Sciences Program 
 
(Including Geology, Paleontology, Oceanography, and Meteorology)

Your Inner Fish: Your Inner Reptile
Tangled Bank Studios & Windfall Films, for PBS

The Day the Mesozoic Died
Howard Hughes Medical Institute

David Attenborough’s Natural History Museum Alive 3D
Colossus Productions

Best Biological/Life Sciences Program 
(Including Botany, Zoology Genetics, Neuroscience and Evolution)

Your Inner Fish: Your Inner Fish
Tangled Bank Studios & Windfall Films, for PBS

Unnatural Selection
Sky Vision & Terra Mater Factual Studios, GmbH

Decoding Neanderthals
A NOVA Production by Arrow International Media, Ltd. for WGBH

Best Environmental & Conservation Sciences Program
(Interdisciplinary Examination of the Environment and Ecosystems)

Earth a New Wild: Plains
National Geographic Television & Passion Planet for PBS

Battle for the Elephants
Everwild Media for National Geographic Television

Inside the Megastorm
Dragonfly Film & Television Productions, Ltd. for NOVA/WGBH in association with BBC

Killer Whales – Fins of Change
Terra Mater Factual Studios, GmbH, Brian Leith Productions, WNET/Thirteen & NDR Naturfilm Doclights

Best Medical Sciences Program
  
(Including Clinical Science, Epidemiology, Pharmacology, Bioengineering, Stem Cell Research and Public Health)

American Experience: The Poisoner’s Handbook
An Apograph Productions, Inc. film for American Experience
American Experience is a production of WGBH

Jabbed: Love, Fear and Vaccines
Genepool Productions

Kids on Speed? Episode 1
Essential Media and Entertainment

Toxic Bees – Nature’s Mayday
Public Television Service, Taiwan

Best Physical Sciences Program 
(Including Physics, Chemistry, Astronomy and Nanoscience)

Particle Fever
PF Productions, LLC & Anthos Media, LLC

COSMOS: A SpaceTime Odyssey — Standing Up in the Milky Way
Fuzzy Doors Productions, Cosmos Studios, Inc. in association with FOX Broadcasting Company & National Geographic Channel

Eyes of Atacama
Terra Mater Factual Studios, GmbH

Best Technological Sciences Program 
(Including Robotics, Computer & IT, Artificial Intelligence, Mechanical & Systems Engineering)

The Incredible Bionic Man
Darlow Smithson Productions, Ltd. for Smithsonian Channel

Genius of Nature: Sensing
Terra Mater Factual Studios, GmbH, Oxford Scientific Films & BBC

Zeppelin Terror Attack
Windfall Films, Ltd. for NOVA/WGBH, Channel 4 & National Geographic Channel

Rise of the Drones
Pangloss Films, LLC for NOVA/WGBH

Best Human & Social Sciences Program 
(Including Psychology, Anthropology, Sociology, Linguistics and History of Science)

The Perfect Runner
Clearwater Documentary, Inc. & Smithsonian Channel

The Ultimate Formula: What is the Universe Made Of?
NHK

Enigma Man – A Stone Age Mystery
Electric Pictures

PROGRAM CATEGORIES:


Best Limited Series

COSMOS: A SpaceTime Odyssey
Fuzzy Door Productions and Cosmos Studios, Inc. in association with FOX Broadcasting Company & National Geographic Channel

Your Inner Fish
Tangled Bank Studios & Windfall Films, for PBS

Years of Living Dangerously
Roaring Fork Films

Richard Hammond’s Miracles of Nature
Terra Mater Factual Studios, GmbH, Oxford Scientific Films & Hamster’s Wheel

Best Short Program

Your Inner Fish: We Hear with the Bones that Reptiles Eat With
Tangled Bank Studios & Windfall Films, for PBS

Snows of the Nile
Day’s Edge Productions

Invisible Ocean: Plankton & Plastic
Emily V. Driscoll/BonSci Films

Return of the Cicadas
Samuel Orr/www.MotionKicker.com

Best Short Series Program 

Freaks of Nature
Off the Fence Productions

QUEST: The Science of Sustainability
KQED in collaboration with five partner stations

WildFIRE PIRE: Wildfires, Climate Change, & the Ecosystem
Dennis Aig and Daniel Schmidt, Montana State University, Department of Science and Natural History Filmmaking

Best Radio & Podcast Media
The STEM Story Project — The Poison Squad: A Chemist’s Quest for Pure Food
Sruthi Pinnamaneni

Desperate for a Cure: The Search for New Alzheimer’s Treatments
WCAI – The Cape and Islands’ NPR Station

Shared Planet
BBC Natural History Unit

Best Hosted or Presenter-led Program

COSMOS: A SpaceTime Odyssey — Standing Up in the Milky Way
Fuzzy Doors Productions & Cosmos Studios, Inc. in association with FOX Broadcasting Company & National Geographic Channel

Richard Hammond’s Miracles of Nature — Super-Bodies
Terra Mater Factual Studios GmbH

David Attenborough’s Natural History Museum Alive 3D
Colossus Productions

Best Children’s Education Program 

Wild Kratts: When Fish Fly!
KrattBrothers Company, Ltd. & 9 Story Entertainment

Plum Landing
WGBH Educational Foundation & Global Mechanic

Watermelon Magic
Spring Garden Pictures

Survival of the Sexiest, Parts I & II
Animator: Baker & Hill
Developed by National Geographic & Cornell Laboratory of Ornithology

Best Integrated/Cross Platform Media

Tales from the Poisoner’s Handbook
American Experience/WGBH Educational Foundation

Live from Space
Arrow Media, Channel 4 & National Geographic Channel

Birds of Paradise: Amazing Avian Evolution

Developed by National Geographic & Cornell Laboratory of Ornithology

Best Student and Emerging Science Filmmaker 
Seizing the Unrecorded
Ingrid Pfau
Montana State University, MFA Science and Natural History Filmmaking Program

When the Peacock Sings: A Prequel to the Monsoons
Shaz Syed
University of Salford: Mediacity

Pride
Rosh Patel
Montana State University, MFA Science and Natural History Filmmaking Program

Best Immersive Cinema (3D/Large Format) 
Flight of the Butterflies 3D
SK Films

Jerusalem 3D
A Cosmic Picture/Arcane Pictures Film, National Geographic Ventures

Mysteries of the Unseen World (IMAX)
National Geographic Entertainment & Day’s End Pictures

Best Immersive Cinema (Fulldome)
Moons: Worlds of Mystery
Charles Hayden Planetarium & Boston Museum of Science

Bella Gaia: Beautiful Earth
Remedy Arts, LLC & Denver Museum of Nature & Science

Dark Universe
American Museum of Natural History

Supervolcanoes
Spitz Creative Media, Mirage3D & Thomas Lucas Productions in association with Denver Museum of Nature & Science

Best Online and Interactive Media
Sound Uncovered: An Interactive Book for the iPad
Exploratorium

The RNA Lab
NOVA

David Attenborough’s Natural History Museum Alive App
Colossus Productions

 

Advertisements

One thought on “2014 Science Media Finalists Announced!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s